Zbieramy dane, gromadzimy przedmioty, pomysły," pouczające doświadczenia" - nigdy żadnego z nich nie zgłębiając...
A jednak... wybraliśmy się na swoistą podróż w czasie.
Uczniowie i Grono pedagogiczne Dwójki zgłębiali w niecodzienny sposób historię swojej szkoły. Społeczność skarżyskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego rozpoczęła 10 czerwca 2024 r. świętowanie Dnia Patrona, które potrwa do...września. Odbyło się bowiem, pierwsze z kilku ,,wydarzeń edukacyjnych'', które zaplanowaliśmy z okazji zbliżających się Urodzin naszej Dwójki - 50-lecia na Borze.
W poniedziałkowy poranek miał miejsce spacer z cyklu „Chodźmy w miasto - Śladami Dwójki!”, który poprowadzili przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Skarżysku - Kamiennej - Panowie dr Piotr Kardyś i dr Marcin Janakowski (prezes Fundacji Wczoraj dla Jutra).
W tę niezwykłą podróż w czasie wyruszyliśmy spod naszej szkoły przy ulicy Zwycięzców. O poszczególne punkty spaceru zadbali Nasi wyjątkowi Przewodnicy.
Kto mieszkał w domach na naszym osiedlu?, Kogo inspirował niecodzienny widok okolicy?, Kiedy zabrzmiał pierwszy dzwonek w naszej szkole? to kilka z pytań, które padły podczas spotkania. Wędrowaliśmy ulicami osiedla, przez Skwer im. Grzegorza Łapaja, gdzie podziwialiśmy ,,Wystawę na sznurku" aż do miejsca ,, starej Dwójki " przy ulicy Krakowskiej.
Dowiedzieliśmy się, że szkoła w obecnym budynku funkcjonuje od 1974 roku – na osiedlu Bór, gdzie działa do dziś. Tu też przeniesiono pomnik pamięci ofiar wojny, który znajdował się przy dawnej siedzibie szkoły. Niektóre fakty były nam znane ze szkolnych podręczników, zdjęć, może opowieści dziadków. Pozostałe poznaliśmy po raz pierwszy. Niech staną się naszymi przewodnikami po historii i zmieniającym się charakterze naszego osiedla i szkoły na przełomie lat.
Edukacyjny przemarsz był zorganizowany w nietypowy i oryginalny sposób, przenosząc nas ,,Dwójkowiczów" w dawne czasy i ukazując historię szkoły w niecodzienny sposób. Do zobaczenia na kolejnym już we wrześniu.
Film z naszego spaceru można zobaczyć pod linkiem: https://youtu.be/BfilueUGUl4
Renata Pela