Nasza placówka przyłączyła się do CodeWeek – Europejskiego Tygodnia Kodowania. Jest to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
CodeWeek to świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Kodowanie możemy rozpocząć już od najmłodszych lat. Najlepszym przykładem mogą tu być dzieci z grup przedszkolnych, które świetnie radziły sobie z wyzwaniem, jakie przed nimi stawiało kodowanie.
Programowanie rozwija umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, przede wszystkim zaś uczy podejmowania i rozwiązywania problemów. To bardzo istotne umiejętności, bez względu na to, jaki zawód będą w przyszłości wykonywać nasi uczniowie, czy jaką rolę społeczną będą pełnić w przyszłości.
Uczniowie klas I – II kodowali korzystając z maty edukacyjnej. Układali puzzle, utrwalali cyferki
i literki, szukając na macie odpowiedniego pola. Podczas zajęć przekonali się, że matematyka, język polski i zakodowane szyfry to świetna zabawa i nauka.
Uczniowie klas III - IV rozwiązywali zakodowane dyktando, tworzyli szyfr w języku robotów, a nawet sami wcielili się w rolę robota i programisty. Nauczyli się rozmawiać „językiem robotów”. Nie zawsze było to łatwe, mimo to wszyscy świetnie poradzili sobie.
Uczniowie klas starszych tworzyli gry w Scratch i Python, programowali drogę robota oraz budowali zamki z klocków. Tym razem były to wieże i budowle w świecie wirtualnym. Uczniowie samodzielnie programowali własne zakończenie gry (zajęcia z „Minecraftem”, „Star Wars”, „Kraina lodu” „Grid Garden”, „Blockly Games” i wiele innych).
W tym roku wzięliśmy również udział w webinarach zorganizowanych przez biuro CodeWeek wspólnie z partnerami: EduSense - Uczymy Dzieci Programować, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog i Gigantów Programowania. Były to zarówno warsztaty wprowadzające do kodowania, jak i zajęcia rozwijające już posiadane umiejętności. Warsztaty skierowane były do nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży.
Uczestnicy webinarów #CodeWeek2021 budowali gry zręcznościowe, wykorzystywali sztuczną inteligencję przy tworzeniu scenki teatru lalek, budowali strony internetowe, poznawali środowiska Scratch i Python, poznawali działanie syntezatora mowy czy funkcji rozpoznawania obiektów
w kamerze. Oj, działo się! Umiejętności poznane na webinarach mogliśmy wspólnie utrwalać na zajęciach z informatyki.
Podczas tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce odbyło się 14 900 wydarzeń, co dało nam 3. miejsce w Europie. To świetny wynik! My również przyczyniliśmy się do tego sukcesu!!!
Agnieszka Pakuła