8 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne hasło brzmi „Działajmy razem”. Ideą tej akcji jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie ich z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.
Na lekcjach informatyki, techniki i godzin wychowawczych zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Pierwszaki pracowały na platformie WP Pilot wykorzystując materiały przygotowane przez Da Vinci. Uczniowie klasy II i III wysłuchali opowiadania „Za ścianą” z książki Anny Onichimowskiej „Dziesięć stron świata” o uzależnieniu od Internetu. Stworzyli plakaty na których propagowali zasady bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie klas 4 musieli wykonać 10 ważnych misji aby zostać „Sieciakiem”. Świetnie sobie z tym poradzili i zostali Prawdziwymi Sieciakami. Na koniec zajęć wykorzystali swoje umiejętności i „naprawili robota” korzystając z materiałów przygotowanych przez sieciaki.pl https://sieciaki.pl/gry/napraw-robota.
Ponadto uczniowie klas 4 – 8 przygotowywali: prace plastyczne, plakaty, modele graficzne:
- „Jak wyobrażasz sobie Strażnika Internetu”; plakat – klasa 5
- „Lepszy Internet zależy od Ciebie”; plakat – klasa 6,
- „Lepszy Internet zależy od Ciebie”; komiks – klasa 7,
- „Wirus komputerowy”; praca graficzna – klasa 8.
Korzystając z sieci jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa m.in. hejt. Hejterzy są w Internecie najgłośniejsi, ale wcale nie jest ich najwięcej. Na znak solidarności każdy w naszej placówce założył pomarańczową sznurówkę otrzymaną w ramach akcji #jestnaswiecej #stophejtowi
Przestrzegajmy dzieci przed niesprawdzonymi znajomościami z internetu oraz uczmy je zasad bezpieczeństwa internetowego. Dbajmy, by dzieci czuły się kochane, akceptowane i ważne, by miały poczucie przynależności do rodziny, bo to najczęściej poczucie braku więzi z rodzicami oraz samotności popycha je do szukania zastępczych bliskich relacji poza rodziną i szkołą.
Agnieszka Pakuła