,,Rewolucje nie czekają na ustawy. Wyłaniają się z działań ludzi od dołu,,
Sir Ken Robinson
Tym razem tematem spotkania było zaangażowanie uczniów w proces uczenia się.
Jak pracować z uczniami, aby im się chciało ? Bez względu na to czy są to zajęcia z języka angielskiego, matematyki czy edukacji wczesnoszkolnej.
Czego powinniśmy uczyć w szkołach? Jakie kompetencje potrzebne są młodym ludziom? Czego brakuje naszym szkołom, nauczycielom? Co charakteryzuje innowacyjnych nauczycieli i innowacyjne szkoły?
Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas III Spotkania Klubu Twórczego Nauczyciela.
Spotkanie klubowe jak się należało spodziewać zgromadziło liczne grono nauczycieli z całego województwa. Zgromadzonych uroczyście powitała Dyrektor ZPO Grażyna Wódz , kontynuatorka dobrych tradycji szkoły, a jednocześnie nowoczesny menadżer, szukający nowych rozwiązań w zarządzaniu szkołą.
Przeszło 30 uczestników gościło na spotkaniu za sprawą sponsorów, dzięki którym udało nam się zorganizować to niemałe wydarzenie !
Dziękujemy:
- Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" SA dyr Joanna Niedziela
- Firmie BATMAR Agnieszka Bukalska
- ŚCDN oraz innym ,, dobrym aniołom,, naszego wydarzenia.
Warsztaty metodyczne poprowadziła Renata Pela inicjatorka spotkania, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, doradca metodyczny ŚCDN. Opowiedziała o innowacyjnych sposobach pracy w edukacji wczesnoszkolnej. Każdy z ochotą słuchał o zmianach w sposobie podejścia do nauczania że praca bez podręcznika jest możliwa i skuteczna a wszystko to w oparciu o zabawę. Wielkim walorem spotkania stało się aktywne uczestnictwo w lekcji pokazowej ,,Herbatka u Elki ,,z edukacji wczesnoszkolnej, matematyki i języka angielskiego„Teach outside the box” – Ucz niestandardowo” – jak połączyć 3 lekcje w jedną? przygotowanej przez Katarzynę Szumielewicz, Joannę Jaworka – Kowalczyk i Renatę Pęla. Jak podsumować lekcję w interesujący sposób opowiedziała Asia J-Kowalczyk ? Może „wyjmijcie telefony” zamiast „wyjmijcie karteczki”? Jednym z narzędzi , które pozwala urozmaicić zajęcia i niewątpliwie rozbudzić u uczniów ciekawość i chęć do działania jest Kahoot. To darmowa platforma online, dzięki której każdy kreatywny nauczyciel może stworzyć „niestandardową kartkówkę” czy niebanalne podsumowanie lekcji. Podczas spotkania do „grywalizacji” w Kahoot przystąpili członkowie naszego Klubu Nauczyciela. Wszyscy przekonaliśmy się,ze można połączyć naukę matematyki i j.angielskiego w edukacji wczesnoszkolnej a przy tym dobrze się bawić.
Następnie prelekcję o dwujęzyczności poprowadziła pani p.Justyną Kopycinska doradca metodyczny ŚCDN.
Agnieszka Pakuła nauczyciel informatyki zaprezentowała uczestnikom spotkania jak wykorzystywać nowoczesne technologie w codziennej pracy-długopisy 3D, roboty edukacyjne..
W kuluarach dyskutowaliśmy o kształcie edukacji na miarę trudnych czasów i wizerunku nauczyciela we współczesnym świecie. Wymianie zdań i poglądów nie było końca. Wywiązała się dyskusja, której podsumowaniem był wniosek - szkoła to przede wszystkim miejsce nauki przez działanie, doświadczanie, przełamywanie barier myślenia i postrzegania.
Deklarowaliśmy przy tym konieczność spotkania podczas IV Klubu Twórczego Nauczyciela.
Renata Pela