Czym jest Dzień Kropki?
Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli International Dot Day obchodzimy 15 września. To święto kreatywności, odwagi i zabawy. Staje się ono coraz bardziej popularne; jest obchodzone w różny sposób w wielu krajach na całym świecie. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić. Uczniowie naszej szkoły znaleźli się wśród 21 641 549 uczestników ze 196 krajów, którzy aktywnie świętowali.
Historia małej Vashti, czyli jak powstało to święto?
Wszystko zaczęło się w głowie amerykańskiego pisarza Petera H. Reynoldsa, który w 2003 wydał książkę dla dzieci zatytułowaną „The Dot” („Kropka”). Książka opowiada historię dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzyła we własne siły. Dopiero po namalowaniu na lekcji plastyki kropki, za co pochwaliła ją nauczycielka, odnalazła w sobie prawdziwy talent, któremu całkowicie się oddała. Stała się też bardziej pewna siebie oraz odważna – wszystko dzięki małej kropce. Historia Vashti pokazuje, że warto próbować i być odważnym.
Po wydaniu książka stała się bestsellerem, została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a.
Dzień Kropki na świecie
Historia z książki “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Pomysł obchodzenia międzynarodowego dnia kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów.
Uczniowie klas I – III tworzyli różnymi technikami niepowtarzalne, kropkowe dzieła sztuki, rozwiązywali zadania matematyczne oraz kodowali za pomocą kropki. Starsi uczniowie stworzyli gry według swojego pomysłu m.in. „kropkowe memo”, „zakodowana kropka”. Zajęcia w świetlicy szkolnej również były tego dnia „zakropkowane”. Wspólnie stworzyliśmy wiele wyjątkowych prac i udowodniliśmy, że taka mała kropka a tak wiele znaczy …
Święto kropki to świetna okazja na pokazanie dzieciom, że nie ważne jest, co zrobimy, ważne ile włożymy w to serca, a nawet najmniejsza rzecz, jak w przypadku bohaterki książki „The Dot” może wywołać uśmiech na czyjejś twarzy.
Ewelina Grochowska