Uczniowie klas I-III aktywnie włączyli się do akcji „BohaterON w Twojej Szkole”, która jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON – włącz historię!”. Jej celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukacja dzieci
i młodzieży, a także kształtowanie patriotycznych postaw u młodego pokolenia.
Podczas zajęć edukacyjnych najmłodsi uczniowie szukali odpowiedzi na ważne pytania, np.: „ Czym jest konflikt?”, „Jakie istnieją możliwości rozwiązywania sporów?”, ,,Czym jest wojna?”, „Kim są bohaterowie? ,,Czym jest patriotyzm?”. Wiele treści zostało odkrytych po wspólnym obejrzeniu przedstawienia kukiełkowego pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, które w prosty sposób wyjaśniło dzieciom, czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny, i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazało także, co dla Powstańców Warszawskich współcześnie znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi młodymi patriotami. Po spektaklu dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały także papierowe pacynki – myszki, które posłużyły do odgrywania scenek na temat rozwiązywania konfliktów. Kolejnym zadaniem dla uczniów było przygotowanie plakatów pod hasłem „Jestem patriotą” oraz kartek – laurek z podziękowaniami dla Powstańców Warszawskich. Wszystkie prace plastyczne zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie.
Ważnym elementem w/w kampanii jest pomoc materialna bezpośrednio kierowana do bohaterów walk o stolicę, m.in. wsparcie przez wolontariuszy w codziennych obowiązkach, dostarczanie posiłków, zakup środków higienicznych, leków i sprzętu medycznego, a także pomoc w drobnych naprawach i remontach. Cieszymy się więc, że udało nam się zebrać 170 zł, które w postaci srebrnych i brązowych kartek online zostały wysłane do Organizatora Akcji i zostaną przekazane potrzebującym Powstańcom.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie i dar serca.
Kolejna edycja za rok, a my już dzisiaj zapewniamy, że zawsze będziemy pamiętać o dzielnych Powstańcach Warszawskich.
Elżbieta Herman