Projekt realizowany metodą STEAM – ową „W świecie elektroniki”.
Głównym celem projektu było zainspirowanie młodych umysłów do eksploracji i eksperymentowania, rozwijania kreatywności, umiejętności rozwiązywania problemów oraz zdolności krytycznego myślenia.
W dzisiejszym nieustannie ewoluującym świecie, gdzie technologia wywraca do góry nogami tradycyjne modele działania, zdolność do zrozumienia podstaw elektroniki staje się nie tylko cenną umiejętnością, ale również bramą do fascynującego świata kreatywnych rozwiązań, nauka elektroniki oraz kluczem do nieograniczonych możliwości.
Nie trzeba być absolwentem studiów z dziedziny inżynierii, aby rozpocząć swoją przygodę z elektroniką. Przekonali się o tym uczniowie klasy 6a. Na zajęciach z techniki krok po kroku zgłębiali tajniki elektroniki. Poznali zasadę działania cewki, rezystora, żarówki, połączenia szeregowego i równoległego. Brzmi bardzo skomplikowanie ale w praktyce okazało się dużo łatwiejsze. Uczniowie pracowali w grupach zgodnie z przygotowaną wcześniej instrukcją tworząc swoją pierwszą grę edukacyjną. W swojej pracy uczniowie wykorzystali:
- pudełko tekturowe
- baterie LR03 (AA) - 2 szt.
- koszyk na baterie - 1 szt.
- żarówkę 3.8V - 1 szt.
- oprawkę na żarówkę - 1 szt.
- przewody montażowe - 2 szt.
- gniazda bananowe
- wtyki bananowe
Efekty pracy uczniów był rewelacyjny co udokumentowaliśmy na fotografiach.
Realizując projekt, uczniowie nabyli umiejętność twórczego myślenia. Poprzez eksperymentowanie z różnymi komponentami, projektowanie układów i rozwiązywanie pojawiających się problemów, nauczyli się tworzyć nowe rozwiązania.
Agnieszka Pakuła