W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy piątej przystąpili do udziału w projekcje Polskiej Akcji Humanitarnej „ Godziny wychowawcze ze światem”. Jej myślą przewodnią jest przekazanie uczniom wiedzy, jaki jest nasz świat obecnie oraz w jaki sposób kształtować postawy u młodego pokolenia , by uczynić go bardziej sprawiedliwym w przyszłości.
„Misją PAH jest uczynić świat lepszym poprzez zmniejszenie cierpienia i promowanie wartości humanitarnych (humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności)”.
Wśród tematów zrealizowanych na zajęciach z wychowawcą poruszane były takie kwestie jak: odpowiedzialna konsumpcja, kryzys klimatyczny, pomoc humanitarna, globalne współzależności, dostęp do wody i Cele Zrównoważonego Rozwoju. Tematy te były dostosowane do poziomu emocjonalnego i intelektualnego uczniów klasy 5. W trakcie zajęć uczniowie prowadzili „Bazgrolnik – moje związki ze światem” ,w którym gromadzili ciekawe materiały edukacyjne przygotowane przez Polską Akcję Humanitarną. Były to karty pracy z łamigłówkami, zagadkami a nawet z działaniami matematycznymi. Pomocne były też filmiki, które w rzetelny i obrazowy sposób dotykały sedna omawianych zagadnień.
Wychowawca klasy przeprowadził z uczniami 8 godzin wychowawczych:
1: Gdzie mieszka większość ludzi na świecie i co wiemy o tym miejscu?
2 Siła paszportu. - O możliwościach podróżowania i nierównościach z tym związanych.
3. Bardziej sprawiedliwy świat - Cele Zrównoważonego Rozwoju.
4.Sztuka pomagania.- Czy każda pomoc jest dobra?
5. W sieci globalnych powiązań .Wstęp do globalnych współzależności.
6. Kto zarabia na bananie? - Niesprawiedliwość podziału zysków.
7. Prawdziwe koszty elektroniki - Prawdziwe koszty produkcji elektroniki.
8. Ta Ziemia nie należy do nas, to my należymy do Ziemi.
Realizowane cele zajęć kształtowały u uczniów postawę tolerancji, empatii, otwartości na drugiego człowieka i świat. Uczyły współdziałania w grupie oraz odpowiedzialności za podjęte działania.
Elżbieta Herman