POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA
1. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole polega na rozpoznaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie w szkole w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz w środowisku społecznym.
2. Korzystanie z pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne.
3. Pomoc psychologiczno- pedagogiczną organizuje dyrektor szkoły.
4. Pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkole udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści.
5. Pomoc psychologiczno- pedagogiczna w szkole jest udzielana z inicjatywy: ucznia, rodziców ucznia, dyrektora szkoły, nauczyciela, wychowawcy, specjalisty prowadzącego zajęcia z uczniem, poradni psychologiczno-pedagogicznej, nauczyciela wspomagającego, pielęgniarki szkolnej, asystenta rodziny, kuratora sądowego, organizacji pozarządowej lub innej instytucji działającej na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.
6. W szkole pomoc psychologiczno - pedagogiczna jest udzielana uczniom w trakcie bieżącej pracy z nimi w formach:
- zajęć rozwijających uzdolnienia, które organizuje się dla dzieci/ uczniów szczególnie uzdolnionych.
- zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, które organizuje się dla dzieci/ uczniów mających trudności w nauce, w szczególności w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego.
- zajęć logopedycznych, które organizuje się dla dzieci/ uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych.
- zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, które organizuje się dla dzieci/ uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym specyficznymi trudnościami w uczeniu się.
- zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, które organizuje się dla dzieci/ uczniów przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym,
- porad i konsultacji, warsztatów. Te formy pomocy prowadzą nauczyciele i specjaliści Działania te mają wspierać rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów.
Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielają nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami, pedagog, logopeda. Pomocą objęci są uczniowie posiadający opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub nauczania indywidualnego oraz nieposiadający orzeczenia lub opinii, ale dla których konieczne jest udzielenie pomocy na podstawie rozpoznania dokonanego przez nauczyciela. Dla uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi prowadzimy zajęcia logopedyczne, korekcyjno- kompensacyjne, dydaktyczno- wyrównawcze, wspierające kompetencje emocjonalno- społeczne oraz zajęcia rozwijające dla uczniów zdolnych.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
To proces długotrwałych oddziaływań terapeutycznych nastawionych na pomoc dziecku, niwelowanie trudności, przyczyn i objawów niepowodzeń szkolnych, podwyższanie samooceny i motywacji do dalszego działania. Terapia ta dąży do wszechstronnego rozwoju zdolności poznawczych, społeczno-emocjonalnych i percepcyjno motorycznych u dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz odchyleniami rozwojowymi. Kładzie nacisk na wzmacnianie pozytywne dziecka, dodawanie wiary we własne możliwości, wyrabianie odpowiedniego podejścia do obowiązków szkolnych, systematyczności i odpowiedniej motywacji do pracy, ułatwianie opanowania materiału przewidzianego na danym etapie edukacyjnym poprzez korygowanie zaburzonych sfer i wzmacnianie funkcjonujących prawidłowo.
Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET)
Planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym ustalanie: form udzielania pomocy, okresu ich udzielania, wymiaru godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane, jest zadaniem zespołu nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem. Ustalenia te są uwzględniane w opracowanym dla niego indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym. Opracowuje go zespół po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłuższy jednak niż etap edukacyjny. IPET:
- nie jest programem nauczania;
- łączy funkcję dydaktyczno - wychowawczą z funkcją terapeutyczną, czyli zawiera cele edukacyjne i terapeutyczne;
- uwzględnia zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego oraz potrzeby określone w wielospecjalistycznej ocenie poziomu funkcjonowania dziecka.
PORADNIA PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA
W poradni odbywa się diagnozowanie dzieci i młodzieży oraz udzielana jest dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośrednia pomoc psychologiczno-pedagogiczna w postaci:
-
indywidualnych lub grupowych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży,
-
terapii rodziny,
-
grup wsparcia,
-
prowadzenia mediacji,
-
interwencji kryzysowej,
-
warsztatów, wykładów i prelekcji,
-
porad i konsultacji.
Nasza szkoła współpracuje z poradnią :
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
26-110 Skarżysko-Kamienna, Plac Floriański 1
41 253 06 86 - Sekretariat 531 751 684 - Komórka (PLAY)
https://pcreskarzysko.pl/poradnia
Godziny otwarcia:
- od poniedziałku do czwartku w godzinach: 8.00 - 18.00 - w piątki od godziny 8.00 - 16.00 (w okresie wakacyjnym w godzinach 8.00 - 16.00)
- sekretariat od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 16.00
Rejestracja w poradni nie wymaga żadnego skierowania. Wystarczy umówić się telefonicznie na wizytę.
Informujemy, że w czasie nauki zdalnej :
- Zajęcia rewalidacyjne lub stałe zajęcia specjalistyczne w ramach PPP dla uczniów z orzeczeniem są kontynuowane stacjonarnie na terenie szkoły, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego lub online na MS Teams .
- Logopeda oraz pedagog utrzymują kontakt z rodzicami poprzez e-dziennik, platformę MS Teams lub kontaktują się w innej ustalonej z Państwem formie ; prowadzą zajęcia online oraz stacjonarne.
pedagog Ewa Kopeć